پارسیسم

ركورد قوی ترین میدان مغناطیسی جهان به ثبت رسید

یك موسسه تحقیقات آلمانی موفق به ثبت ركورد جدیدی از قوی ترین میدان مغناطیسی با قدرت ۹۱.۴ تسلا شده است.

به گزارش سرویس علمی برگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان آزمایشگاه میدان مغناطیسی بالای درسدن برای دستیابی به این ركورد، دست به ساخت یك مارپیچ ۲۰۰ كیلوگرمی مسی دولایه زده اند كه جریان الكتریكی در آن برای چند میلیونیوم ثانیه یك میدان مغناطیسی عظیم ایجاد می كند.

هر چقدر یك میدان مغناطیسی قوی تر باشد، دانشمندان می توانند با دقت بیشتری به آزمایش آن دسته از مواد بپردازند كه در قطعات الکترونیکی خلاقانه یا به اصطلاح ابررساناهایی که الکتریسیته را بدون هیچ گونه مقاومت هدایت می كنند، مورد استفاده قرار دارند. این چنین میدانهای مغناطیسی قوی با عبور یك جریان الكتریكی از میان یك مارپیچ مسی بدست میایند.

این در حالیست كه این میدانهای مغناطیسی همچنین بر روی جریان الكتریكی نیز برای خروج آن از مارپیچ تاثیر می گذارند. هرچقدر این جریان شدیدتر باشد، این نیروها قویتر می شوند.

این محققان برای قویتر كردن تحمل مغناطیس خود در برابر فشار بالای ۹۰ تسلا، مارپیچ مسی را با پوششی از الیاف كششی بالا كه معمولا در جلیقه های ضد گلوله مورد استفاده است، پوشش دادند.

این مغناطیس در حال حاضر توجه بسیاری از دانشمندان مواد را در سراسر جهان از جمله سراسر اروپا، ژاپن و آمریكا جلب كرده و بسیاری از آنها از هم اكنون جای خود را در این آزمایشگاه برای آنالیز مواد خود رزرو كرده اند.

دانشمندان این آزمایشگاه قصد دارند شش مغناطیس دیگر را در چند سال آینده برای تطبیق با نیاز سایر محققان بسازند.

ركورد قدرت قبلی در دستان محققان آزمایشگاههای ملی لوس آلموس آمریكا قرار داشت كه توانسته بود میدان مغناطیسی با قدرت ۸۹ تسلا ایجاد كنند.موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در سه شنبه چهاردهم تیر 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
ساخت کوچکترین ژنراتور جهان که با بازدم کار می کند.

دانشمندان بخش انرژی موسسه دارپا برای اولین بار در جهان، ژنراتوری در مقیاس نانو طراحی کرده‌اند که توانایی ارسال اطلاعات به صورت بیسیم را دارد.

دانشمندان بخش انرژی موسسه دارپا (DARPA)، برای اولین بار در جهان ژنراتوری در مقیاس نانو ساخته‌اند که علاوه بر این که انرژی خود را از طریق لرزش تامین می‌کند، توانایی آن را دارد که اطلاعات را به صورت بیسیم تا مسافت‌های طولانی ارسال کند.

این ژنراتور کوچک از هر لرزشی که در محیط اطرافش وجود داشته باشد، از بازدم تنفس انسان گرفته تا لرزش راه رفتن و یا لرزش گذشتن خودرو از روی پل، استفاده می‌کند تا انرژی الکتریسیته خود را تامین کند.

نکته جالب دیگری که در مورد این ژنراتور کوچک وجود دارد این است که انرژی الکتریسته‌ای را که تامین می‌کند بعد از ذخیره در یک خازن، برای ارسال اطلاعات به صورت بیسیم تا مسافت حدود 10 متر استفاده می‌کند.

به عقیده کارشناسان، فناوری جدید دارپا می‌تواند تحول عظیمی در سامانه‌های مراقبتی و نظارتی از صنایع هوایی گرفته تا علوم پزشکی ایجاد کند.موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در چهارشنبه یکم تیر 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
با شفابخش‌ترين ادويه‌هاي جهان آشنا شويد

دانش پزشكي مدرن شناسايي و مطالعه روي قدرت بي‌انتهاي چاشني‌ها، ادويه‌ها و گياهان را آغاز كرده است و قصد دارد از اين تركيبات مفيد و شفابخش بعنوان سلاح‌هايي براي مقابله با بيماريهاي گوناگون از سرطان گرفته تا آلزايمر استفاده كند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر بهارات آگاروال، استاد پزشكي مركز سرطان اندرسون در دانشگاه تگزاس و نويسنده اثر «ادويه‌هاي شفابخش» در اين رابطه اظهار داشت: در سالهاي اخير متخصصان تلاش خود را آغاز كرده‌اند تا براساس شواهد پزشكي نشان دهند كه چرا هزاران سال انسان از ادويه‌ها براي مصارف پزشكي و درماني استفاده مي‌كرده است.

در اين مقاله فهرست 6 مورد از مفيدترين و شفابخش‌ترين ادويه‌ها كه در سراسر جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرند، ارائه شده است. اين 6 ادويه عبارتند از:

............موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
خاکشیر، التیام دهنده زخم و جراحت است

یک استاد گیاه شناسی گفت: خاکشیر التیام دهنده زخم و جراحت است.

دکتر سیدمحمد معصومی، عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه کرمانشاه، اظهار داشت: خاکشیر التیام دهنده زخم و جراحات است و از جوشانده این گیاه جهت رفع اسهال ساده، اختلاط خونی، رفع ترشحات زنانگی و به عنوان مدر در موارد آب آوردن انساج استفاده می شود.

وی افزود: از دانه خاکشیر به عنوان تب بر، دفع کرم و رفع التهاب کلیه استفاده می شود و مصرف آن در دوران بارداری مفید است.

معصومی تصریح کرد: از دانه خاکشیر به عنوان خنکی و ملین به صورت مخلوط در آب سرد استفاده می شود.

وی در ادامه در مورد ویژگی های گیاه شناسی خاکشیر، ابراز داشت: این گیاه، گیاهی علمی است که ساقه آن تا ارتفاع یک متر دیده می شود و از مشخصات آن این است که ساقه منشعب در قسمت های انتهایی دارد و یا آن که این انشعاب از ناحیه سطح زمین منشا می گیرد.

معصومی ادامه داد: برگ های خاکشیر دارای بریدگی های بسیار و نخی شکل با ظاهر مشخص است به طوری که می توان گیاه را از روی شکل ظاهری برگ ها و میوه های خورجین و باریک آن به وضع تقریبا قائم كه بر روی ساقه ظاهر می شوند به سهولت تشخیص داد.

وی گفت: گلهای خاکشیر به رنگ زرد روشن دیده می شوند.

این استاد برجسته گیاه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه در ادامه ابراز داشت: میوه و دانه قسمت های مورد استفاده خاکشیر هستند و به صورت خام چاشنی غذا و دم کرده آن مورد استفاده قرار می گیرد.

معصومی افزود: اردیبهشت و خرداد زمان برداشت این گیاه از طبیعت است.

وی در پایان گفت: نام علمی خاکشیر «Descurainia Sophia» است که متعلق به تیره Cruciferae (شب بو) بوده و از گیاهان دارویی استان کرمانشاه نیز محسوب می شود.موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
نیش حشرات برای برخی افراد كشنده است

متخصصان آلرژی هشدار دادند در حالی كه نیش حشرات برای بسیاری از مردم فقط یك آزار دردآور است اما در اشخاصی كه مبتلا به آلرژی هستند، می تواند كشنده باشد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، طبق آمار كالج آمریكایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی در ایالات متحده هر سال بیش از نیم میلیون نفر پس از گزیده شدن با نیش حشرات به بخش اورژانس بیمارستان ها و درمانگاه ها منتقل می شوند و از این تعداد حداقل ۵۰ نفر جان خود را از دست می دهند.

این كالج اخیرا دستورالعمل های جدید و به روز شده ای را برای تشخیص و درمان افراد مبتلا به حساسیت بالا به نیش حشرات ارائه كرده است. این مركز معتبر پزشكی و درمانی سه توصیه اصلی را برای افرادی كه به نیش حشرات آلرژی دارند ارائه كرده است كه شامل استفاده از واكسن ها و آمپول های ضد آلرژی، جلوگیری از هر نوع گزیدگی نیش حشرات از جمله زنبور عسل و آگاهی از عوامل تشدید كننده احتمال واكنش شدید آلرژیك هستند.

بررسی ها نشان می دهد كه آمپول های ضد آلرژی در پیشگیری از واكنش های آلرژیك به نیش حشرات موثر هستند. این آمپول ها در واقع مانند واكسن عمل می كنند به طوری كه بدن گیرنده ها را در برابر مقادیر بیشتری از آلرژی زاها در نیش حشرات قرار می دهند تا طاقت سیستم ایمنی بدن آنها در مقابل این فاكتور حساسیت زا افزایش پیدا كند.

این متخصصان تاكید كردند هرچند زنبورهای عسل از دیگر حشرات گزنده كمتر تهاجمی هستند اما با این حال موارد زیادی از واكنش های شدید آلرژیك ناشی از گزیدگی با نیش زنبورهای عسل هستند به همین خاطر افراد بویژه اگر حساسیت دارند باید هرچه بیشتر از زنبورهای عسل به اندازه سایر حشرات دوری كنند.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، مهمترین علائم واكنش های شدید آلرژیك به نیش حشرات شامل سوزش، خارش و تورم در ناحیه گزیدگی، گرفتگی سینه و دشواری در تنفس، متورم شدن بینی، لب ها، زبان، گلو و بالاخره سرگیجه و از دست دادن هوشیاری هستند.

كارشناسان پزشكی تاكید دارند هر فردی كه هر یك از این علائم را پیدا كند باید هر چه سریعتر به نزدیكترین مركز فوریت های پزشكی منتقل شود.

منبع:ایسناموضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
خاصیت ضد سرطانی كلم بروكلی تایید شد

متخصصان تغذیه و سلامت در آمریكا با بررسی آزمایشات بیشتری روی خواص مختلف و مفید كلم بروكلی خاصیت ضد سرطانی این سبزی را تایید كردند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، كلم بروكلی حاوی ماده ای موسوم به سولفورافان است كه به طور انتخابی سلولهای سرطانی را مورد هدف قرار داده و این سلولها را به روش موثر نابود می سازد.

این ماده در عین حال روی سلولهای طبیعی و سالم عضو مربوطه تاثیر منفی بر جای نمی گذارد. این متخصصان در آزمایشات خود تاثیر سولفورافان موجود در كلم بروكلی را روی سلولهای سرطانی پروستات مورد بررسی قرار دادند.

دكتر امیلی هو، متخصص و كارشناس اصلی این مطالعات در انستیتو پائولینگ در دانشگاه دولتی اورگون در این باره گفت: ماده سولفورافان كه به مقدار زیاد در كلم بروكلی و برخی از انواع سبزیجات دیگر از این گروه یافت می شود از عملكرد آنزیم هایی موسوم به HDAC جلوگیری می كند. عملكرد بازدارنده این آنزیم ها به لحاظ دارویی و رژیمی از سوی این متخصصان مورد آزمایش قرار گرفته است.

دكتر هو در بیانیه ای تاكید كرد: آزمایشات ما نشان داد كه با دستكاری و ایجاد تغییرات در فعالیت این آنزیم می توان روی عملكرد ژن های خاموش به گونه ای تاثیر گذاشت كه فعالیت طبیعی سلولهای بدن دوباره از سر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، وی تصریح كرد: این یافته نشان می دهد كه اگر ما تصور داشته باشیم از سولفورافان بعنوان یك ماده ضد سرطان و درمانی در مبتلایان به سرطان استفاده كنیم به نتایج سودمندی دست خواهیم یافت و مطالعات اخیر ما در واقع خاصیت ضد سرطانی كلم بروكلی را كه حاوی این ماده است تایید می كند.

این یافته ها در مجله «تغذیه مولكولی و مطالعات تغذیه» منتشر شده استموضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در شنبه بیست و یکم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
اصول الکتروشیمیایی در مقیاس نانو هم محقق می شود

محققان با بررسی چگونگی رفتار نانولوله های کربنی در برابر محرک های خارجی دریافتند که اصول الکتروشیمیایی حتی در مقیاس نانو صادق هستند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، فیزیک دانان دانشگاه گوتنبرگ در سوئد، در پی یافتن پاسخی برای محدودیت های رفتاری نانولوله های کربنی، پی بردند كه اصول الکتروشیمیایی، حتی در مقیاس نانو صادق هستند. در این بین، خواص منحصربه فرد نانولوله کربنی می تواند با فیزیک کلاسیک ترکیب شده و منجر به بهبود کامپیوترهای کوانتومی در آینده شود.

.........موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
خواص آنتی توموری عصاره زنجبیل

عصاره الکلی زنجبیل با اثرات بالای مهارکنندگی مانع رشد سلول های سرطانی و همچنین باعث تحلیل رفتگی این گروه از سلول ها می شود و می تواند در بهبود مبتلایان به سرطان به خصوص سرطان کبد نقش مهمی را ایفا کند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران ، بطور كلی عصاره بسیاری از ادویه ها اثرات بالای مهار كنندگی بر كشت سلولهای توموری نشان داده اند. زنجبیل نیز گیاهی است طبی که مطالعات اخیر بر روی این گیاه بیان کننده این مطلب است كه دارای خواص آنتی توموری، ضد قارچ و حشره كشی است اما با اینحال تاثیرات آنتی توموری آن برروی رده سلول سرطان كبد شناخته نشده است، لذا مطالعه ای با هدف بررسی اثر آنتی توموری عصاره الكلی آن توسط نسرین محققی کارشناس ارشد ایمونولوژی پژوهشکده بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد.

در این مطالعه تجربی سلول های سرطانی و سلولهای نرمال در محیط حاوی سرم جنین گاو و آنتی بیوتیك كشت شدند. سپس سلولها با رقت دو گانه از غلظت ۵۰۰۰ تا ۷۸.۱۲۵ میكروگرم/میلی لیتر به مدت ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت كشت داده شدند و زیست پذیری سلولها به روش MTT تعیین شد.

یافته ها بیانگر این مطلب است که تستMTT بعد از ۴۸ ساعت در غلظت ۲۵۰۰ میكروگرم/میلی لیتر نشان داد ۵۰ درصد سلولها نسبت به گروه كنترل زنده هستند ، ولی سلولهای نرمال از نظر مورفولوژی سالم و زنده بودند. نتایج مرفولوژی نشان می دهد كه سلولهای نرمال تحت اثر عصاره هیچگونه تغییرات مرفولوژیكی مشخصی نسبت به سلولهای كنترل (بدون عصاره) ندارد.

همچنین مقایسه یافته های مرفولوژیكی در سلولهای سرطانی در روزهای مختلف نتایج مهمی را نشان داد، سلولهای تحت اثر عصاره در روزهای مختلف تفاوتهای بسیار بارز و وابسته به دوزی نشان دادند . بطوریكه بتدریج و با افزایش زمان در دوزهای بالاتر تغییر شكل سلولی بسیار واضح تر بود . مهار رشد سلولها ، تحلیل رفتگی و افزایش اندازه واكوئل ، كاهش سیتوپلاسم و پیگمانته شدن هسته قابل مشاهده بود.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که با توجه به اینكه عصاره الكلی زنجبیل خواص مهاركنندگی بالا در سلولهای سرطانی داشته ولی با این حال اثرات سمی در سلولهای نرمال ندارد و می توان از آن به عنوان یك ماده در درمان سرطان کبد استفاده كرد.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
تغییر دردناک چهره زمین در عصر انسان

اگر زمین شناسانی از سیاره ای بیگانه ، ده ها میلیون سال بعد سیاره زمین را بررسی كنند، آیا ردپای واضح و متمایز انسان را در لایه های برهم انباشته سنگ و رسوبات زمین تشخیص خواهند داد؟

به بیان دیگر به همان سبك و سیاقی كه دایناسورها و حقیقت ناپدید شدنشان از صفحه روزگار به نشان گذاری و مشخص كردن دوران ژوراسیك و كرتاسه كمك كرد، آیا انسان هوشمند نیز یك دوران زمین شناسی با مختصات و سرگذشت خود را تعریف خواهد كرد؟

............ موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
مغز انسان با گوشی همراه می پزد

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: استفاده از تلفن‌‌های همراه ممکن است با ابتلا به نوعی سرطان مغز مرتبط باشد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد استفاده از تلفن همراه باعث بروز نوعی سرطان می‌شود.

به گزارش سی.ان.ان، از این پس تلفن‌های همراه در ردیف مقولاتی مانند دود اگزوز خودروها، مواد شیمیایی خشک‌شویی‌ها و آفت کش د.د.ت قرار می‌گیرد.

نوع اشعه تابشی تلفن همراه مانند اشعه ایکس نیست و بیشتر شبیه اشعه مایکروویو با قدرت کم است. تلفن همراه مغز انسان را می‌پزد به عبارتی موبایل همان کاری را با مغز می‌کند که مایکروویو با غذا می‌کند.

نتایج یک سری مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهد آن دسته از شرکت کنندگان در این تحقیقات که به مدت 10 سال یا بیشتر از تلفن همراه استفاده کرده‌اند، میزان ابتلا به نوعی سرطان مغز موسوم به گلیوما در آن‌ها 2 برابر دیگران بوده است.

البته هنوز نمی‌توان ارتباطی قطعی میان استفاده از تلفن همراه و ابتلا به سرطان پیدا کرد و آنچه سازمان بهداشت جهانی با بررسی تحقیقات اعلام کرده، صرفا احتمال وجود چنین ارتباطی را تائید می‌کند.

یک نکته جالب توجه دیگر، مقایسه نتیجه گیری‌های تحقیقات صاحبان صنعت تلفن همراه با نتیجه تحقیقات مراکز غیرمرتبط با این صنعت است.

 

در تحقیقاتی که با بودجه مراکز غیرمرتبط با صنعت تلفن همراه انجام گرفته است، 67 درصد شرکت کنندگان در تحقیقات، از تاثیر منفی تلفن همراه بر سلامتی مانند مشکلات باروری، سرطان و برخی اختلالات شناختی خبر داده‌اند، حال آنکه این رقم در تحقیقاتی که با بودجه صاحبان صنعت تلفن همراه انجام گرفته است، فقط 28 درصد بوده است.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
روش جدید خواندن فکر افراد

محققان به تازگی راه جدیدی برای مشاهده چگونگی شکل‌گیری کلمات در مغز انسان یافته‌اند که می‌تواند به کسانی که دارای اختلالات گفتاری هستند کمک بزرگی کند.

دانشمندان موفق شدند با نفوذ به اعماق مغز انسان به چگونگی شکل‌گیری کلمات پی ببرند.

به گزارش دیلی میل، دانشمندان دانشگاه واشنگتن، با استفاده از الکترود، نواحی از مغز انسان را که در تولید حدود 40 گونه صوت مختلف که برای ساختن کلمه‌های انگلیسی به کار می‌روند را شناسایی کرده‌اند.

بعد از آن، دانشمندان دریافتند که هریک از این صداها، از یک سیگنال مغزی منحصر به فرد استفاده می‌کند که به عقیده آن‌ها از این طریق می‌توان با انتقال این سیگنال به رایانه، می‌توان آن‌چه در فکر شخصی می‌گذرد را متوجه شوند.

پروژه خواندن ذهن توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه واشنتگن، در مرکز علمی عصب شناسی این دانشگاه، با انجام آزمایش بر روی چهار بیمار مبتلا به صرع که از اختلالات گفتاری هم رنج می‌بردند انجام شد.

آن‌ها با کاشت 64 الکترود در دست‌های هر کدام از چهار بیمار، از آنان خواستند تا اصوات( اوو، آه، اه و ای) را تکرار کنند و سپس با انتقال سیگنال‌های مغزی این اصوات به رایانه، چگونگی شکل‌گیری آن‌ها را در مغز بررسی کردند.

نتیجه دیگر این تحقیق نشان داد، زمانی که انسان‌ها به صوت خاصی فکر می‌کنند، نوعی سیگنال در مغز آن‌ها تولید می‌شود که با سیگنال‌های زمان صحبت کردن متفاوت است.

این گروه تحقیقاتی امیدوارند از این یافته‌ها در درمان بیمارانی که به اختلالات گفتاری مبتلا هستند استفاده کرد.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
جنگ با آلودگی با شلیک یخ خشک

محققان مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه صنعتي اميركبير با تبديل ميعانات گازي به گاز جامد موفق به توليد يخ خشك شدند كه در صنايع مختلف خاصيت خنك كنندگي دارد.

دكتر پرويز پروين، مديرعامل شركت توليد كننده اين محصول در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: در اين فرآيند گاز كربنيك مايع را بر اساس اصول ترموديناميكي و در فشار اتمسفر به پودر كربني تبديل كرده و سپس با پرس هيدروليك و با فشار 230 بار آن را به يخ خشك تبديل مي‌كنيم.

 

وي درباره خواص و كاربردهاي يخ خشك تصريح كرد: يخ خشك با دماي 70- درجه كاربردهاي متنوعي در خنك سازي و انجماد مواد مختلف مانند مواد غذايي در هواپيماها، خنك نگه داشتن خون و اعضا بدن انسان تا زمان انتقال و پيوند و انبساط و انقباض قطعات صنعتي مختلف دارد.

 

ضمنا يكي از كاربردهاي نوظهور صنعتي آن به كارگيري ساچمه‌هاي يخ خشك و شليك آن‌ها به سطح آلوده در راستاي تميز سازي آن است كه مي تواند جايگزيني براي روش متداول سند بلاست (آيس بلاست) باشد.

 

پروين افزود: ساچمه‌هاي يخ خشك از طريق كمپرسور با تامين فشار مناسب باد به سمت سطح هدف از طريق يك نازل شليك مي‌شود و از آنجايي كه ساچمه انرژي جنبشي زيادي به خود گرفته است به هنگام برخورد با سطح به سرعت تبخيرشده و مانند يك انفجار ميكروني روي سطح باعث پاكسازي سطح مورد نظر مي‌شود.

 

وي با بيان اينكه از يخ خشك مي‌توان براي شست‌وشوي موتورهاي ديزلي و گازوئيلي شستن ماشين‌هاي صنعتي، زنگ زدايي و رسوب زادايي هر سطح صنعتي استفاده كرد، در خصوص نحوه توليد يخ خشك، خاطرنشان كرد: دي‌اكسيد كربن مايع در اين فرآيند با دماي 80- درجه، در تانكر دو جداره و در فشار 16 تا 18 اتمسفر از طريق يك شير مخصوص هدايت شده و درمحفظه‌اي با فشار يك اتمسفر هدايت مي‌كنيم تا به پودر تبديل شود.

 

پروين در پايان به خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: پس از تبديل ميعانات گازي مورد نظر به پودر در اتمسفر آن را توسط سه بازوي هيدروليكي به يخ خشك قالبي تبديل مي‌كنيم به گونه‌اي كه پرس‌هاي هيدروليكي از پايين و كنار اين پودر را فشرده كرده و به يخ خشك تبديل مي‌كند و بازوي هيدروليكي سومي آن را از محفظه مورد نظر خارج مي‌كند كه نهايتا حاصل اين فرآيند، بلوكي با ابعاد پنج در ده در دو سانتي‌متر، همان يخ خشك مورد نظر است كه كاربردهاي متفاوتي در صنايع مختلف دارد.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
ثولید برق از نور خورسید اتانول و هیدروژن

تیمی بین المللی از دانشمندان موفق شدند با استفاده از ترکیب اتانول و نور فرابنفش خورشید در شرایط فشار و حرارت اتاق، مقادیر زیادی هیدروژن تولید کنند که می تواند انرژی مورد نیاز سلولهای سوختی برای تولید برق را تامین کند.

دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا اسپانیا، آبردین اسکاتلند و آکلند نیوزیلند می گویند متان برای تولید هیدروژن گزینه ای بسیار مناسب است زیرا ارزان قیمت بوده و به مقدار زیادی در دسترس است و علاوه بر این برای تبدیل شدن به هیدروژن به فشار و یا درجه حرارت زیادی نیاز ندارد از این رو نسبت به شیوه های رایج تولید هیدروژن به انرژی کمتری نیاز دارد.

 

در این شیوه اتانول و پودر کاتالیزور نوری درون یک مخزن قرار داده می شوند و سپس این مخلوط در معرض نور فرابنفش قرار می گیرند. نیمه رسانایی از جنس دی اکسید تیتانیوم درون این مخزن قرار دارد که پس از دریافت نور فرابنفش الکترونهایی تولید می کند و این الکترونها توسط نانوذرات طلای موجود در کاتالیزور نوری جذب می شوند. سپس الکترونهای به دام افتاده با اتانول واکنش نشان داده و هیدروژن تولید می شود.

 

محققان با استفاده از این شیوه توانستند به ازای هر کیلوگرم از کاتالیزور نوری در یک دقیقه پنج لیتر هیدروژن تولید کنند. بر همین اساس در صورتی که حجم کاتالیزور به 9 کیلوگرم برسد و از هیدروژن تولید شده برای تامین انرژی یک سلول سوختی استفاده شود، می توان سه کیلووات برق، برابر نیاز یک خانه مسکونی، تولید کرد.

 

بر اساس گزارش پاپ ساینس، این اولین باری نیست که از نور خورشید برای تولید هیدروژن استفاده می شود اما این شیوه به دلیل عدم نیاز به استفاده از مواد گران قیمت و استفاده از حجم زیاد انرژی نسبت به بسیاری از شیوه ها کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر است.

 

محققان اکنون در فکر ساخت رآکتورهایی هستند تا با بهره گیری از این تکنیک بتوانند انرژی پاک مورد نیاز خانه های مسکونی را تامین کنند.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
تولید نانو الیاف جدید برای ثصفیه هوا

پژوهشگران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با انجام تحقیقاتی موفق به تولید نانو الیاف شدند که علاوه بر تصفیه هوا می تواند برای تصفیه خون نیز به کار برده شود.

محمدرضا صادقی - مجری طرح در گفتگو با مهر این نانو الیاف را، نوعی الیاف توخالی پلیمری دانست و افزود: این الیاف در بسته های 3 تا 4 هزارتایی در داخل میله ای به نام مدول قرار می گیرند.

 

وی با بیان اینکه این الیاف در اندازه های 100 تا 200 نانومتری تولید شده است، خاطرنشان کرد: بر روی این الیاف حفره های ریزی وجود دارد که می تواند در دستگاه های میکرو فیلتراسیون کاربرد داشته باشد.

این محقق با بیان اینکه دستکاه میکرو فیلتراسیون برای تصفیه آب و هوا مورد استفاده قرار می گیرد، اضافه کرد: نانو الیاف تولید شده توانایی جذب گرد و غبار هوا را دارد. از این رو با نصب این فیلترها بر روی پنجره ها و ورودیهای منزل می تواند علاوه بر تصفیه هوا، مانع از گرد و غبار به داخل ساختمان می شود.

صادقی به کاربردهای پزشکی این نانو الیاف اشاره کرد و اظهار داشت: نانو الیافهای تولید شده به عنوان فیلتر در دستگاه دیالیز به کار برده می شود به گونه ای که خون با عبور از جداره این الیاف می تواند نسبت به تصفیه خون اقدام کند.

وی ادامه داد: تولید این نانو الیاف در مرحله نیمه صنعتی قرار دارد و پایان سال به تولید انبوه می رسد.موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
چگالترین ماده

دانشمندان اعلام كردند كه توانسته‌اند چگال‌ترين شكل ماده را در جهان شناسايي كنند.

اين ماده عجيب فوق‌العاده داغ كه توسط برخورددهنده هادروني بزرگ (LHC) سرن كشف شده و به پلاسماي كوارك-گلوئون موسوم است احتمالا مادر تمام مواد شناخته‌شده است.

 

اين شكل ماده از تراكمي به اندازه ستاره نوتروني و حرارتي 100 هزار برابر خورشيد برخوردار است. پلاسماي كوارك-گلوئون ممكن است در حقيقت چيزي باشد كه جهان در مراحل اوليه خود از آن به وجود آمده باشد.

 

پلاسماي كوارك-گلوئون از ذرات عجيب كوارك و گلوئون ساخته شده‌است. كوارك‌ها اجزاي اصلي و اوليه سازنده هسته پروتون‌هاي باردار مثبت و نوترون‌هاي خنثي هستند.

 

گلئون‌ها ذرات اوليه‌اي هستند كه به عنوان ذرات تبادلي نيروي هسته‌اي قوي بين كواركها استفاده شده و آنها را به هم متصل مي‌كنند.

 

اكتشاف پلاسماي كوارك-گلئون ممكن است دستاوردي بزرگ در مسير نزديك‌شدن دانشمندان برخوردهنده هادروني به اهدافشان در بررسي جهان اطراف، اتفاقات پس از مهبانگ، وجود ضدماده، چرايي جرم ماده و ساختار جهان بوده و انسان را گامي به فهم عميق از جهان اطرافش نزديكتر كند.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
دو عنصر جدید وارد جدول تناوبی شد

دانشمندان پس از سه سال پژوهش، وجود دو عنصر 114 و 116 را تائید و این دو عنصر را به عنوان سنگین ترین عناصر شناخته شده رسما وارد جدول تناوبی کردند.

کشف عنصر 114 نخستین بار در سال 1999 اعلام شد. سپس در یک سری از آزمایشات پیچیده ای که دانشمندان آمریکایی و روسی در سالهای 2004 و 2006 انجام دادند شواهد محکمی دال بر وجود دو عنصر 114 و 116 به دست آمد.

 

اکنون پس از سه سال پژوهش تکمیلی و بازنگری تحقیقات گذشته، "کارگروه الحاقی کشف عناصر" این دو عنصر را رسما وارد جدول تناوبی کرد.

 

عناصر 114 و 116 سنگین ترین عناصری هستند که تاکنون کشف شده اند.

 

این دانشمندان موفق شدند با پرتاب هسته های کلسیم به اتمهای پلوتونیم که از 98 پروتون تشکیل شده است عنصر 114 که را "آن- ‌ان‌کادیوم" نام دارد مستقیماً به دست آورند.

 

همچنین برای ایجاد عنصر 116 با عنوان " آن- ‌ان‌هگزیوم" اتمهای کوریم را که در هسته خود 98 پروتون دارند با هسته های کلسیم که 20 پروتون دارند برخورد دادند.

 

تصویب یک عنصر چندان آسان نیست به طوریکه این کمیته پیش از این عناصر 113، 115 و 118 را مورد بررسی قرار داده بود اما هیچ یک از این سه عنصر از سوی این کارگروه تائید نشد.

 

همچنین نامگذاری عناصر 114 و 116 بسیار دشوار است. درحقیقت روسیه پیش از این پیشنهاد داده بود که نام "فلروویم" در بزرگداشت "گرگوری فلیوفف"، فیزیکدان روسی  برای عنصر 114 و نام "مسکوویم" برای عنصر 116 برگزیده شود.

 

سال گذشته عنصر 117 کشف شد. این عنصر هنوز رسما وارد جدول تناوبی نشده است. درحالی که عنصر 112 اوایل سال 2010 وارد جدول تناوبی شد و در بزرگداشت کوپرنیک به صورت "کوپرنیکیوم" نامگذاری شد.

 

براساس گزارش io9، ورود عناصر 114 و 116 به جدول تناوبی راه را برای تائید عناصر 120 و 126 باز خواهد کرد.موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
ارایه ی روشی جدید برای تولید آب آسامیدنی

پژوهشگران انگلیسی در یک شبیه سازی رایانه ای توانستند امکان تهیه آب آشامیدنی از آب دریا با استفاده از فناوری نانو را ارزیابی کنند.

با توجه به افزایش تقاضای آب از سوی جامعه جهانی، تهیه آب آشامیدنی از آب دریا، یکی از مهمترین چالشهای انسان در دهه های آینده خواهد بود و فناوری نانو می تواند در این مورد راهکارهای موثری را ارائه کند.

 

در این راستا، گروهی از دانشمندان دانشگاه "استراثکلاید" در گلاسگوی انگلیس با استفاده از یک شبیه سازی رایانه ای احتمال واقعی دستیابی به این هدف را با کمک نانولوله های کربنی مورد ارزیابی قرار دادند.

 

این سیستم برپایه فرایند اسمز وارونه عمل می کند. در یک فرایند عادی اسمز، آب با غلظت کمتر محلولها از یک غشای نفوذپذیر عبور می کند و به سمت آب با غلظت محلولهای بیشتر (در مورد دریا، آب شور) حرکت می کند.

 

این درحالی است که برای به دست آوردن یک مسیر وارونه فشار بیشتری را به آب شور وارد می کنند، در این روش آب شور به طرف غشاء حرکت می کند و به این ترتیب نمک در یک طرف غشاء مانده و آب به طرف دیگر رفته و با آب آشامیدنی ترکیب می شود.

 

این روش، نمکزدایی آب را امکانپذیر می کند اما تولید فشار لازم برای این فرایند هزینه بالایی دارد و از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

 

بنابراین، این دانشمندان نانولوله های کربنی را وارد عمل کردند. این نانولوله ها آب را با کیفیت بهتری از نمکهای محلول جدا می کنند و میزان اثربخشی غشاء را افزایش می دهند.

 

در این سیستم، در هر بار، چندین مولکول آب می توانند با همان سرعت غشاهای سنتی از خلل و فرجهای بسیار ریز حاضر در بین اتمهای کربن عبور کنند، اما یونهای سدیم، کلر و سایر مواد معدنی نمی توانند رد شوند.

 

به این ترتیب، عملکرد سیستم بهتر می شود و فشار لازم برای عملکرد اسمز وارونه و در نتیجه هزینه فرایند نمکزدایی کاهش می یاید.

 

براساس گزارش آزونانو، برپایه این مدل شبیه سازی شده، با کمک نانولوله ها می توان برای اسمز وارونه به غشایی دست یافت که برای عبور مولکولهای آب 20 برابر قابلیت نفوذپذیری بیشتری دارد و برای دور کردن یونهای نمک، بسیار موثرتر از غشاهای فعلی موجود در بازار است.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
به دام انداختن ضد ماده به مدت 16 دقیقه

دانشمندان در برخورد دهنده بزرگ هادرون متعلق به سرن، توانستند برای اولین بار در جهان ضد ماده را برای 16 دقیقه به دام بیاندازند.

دانشمندان در برخورد دهنده بزرگ هادرون روز گذشته فعالیتهای خبرساز زیادی انجام داده اند، آنها توانسته اند ضد ماده که در کتاب جنجالی "دن براون" خالق کتاب "رمز داوینچی" به عنوان سلاح کشتار جمعی معرفی شده است را به مدت 16 دقیقه، طولانی ترین مدت زمانی که برای حفظ ضد ماده در جهان به ثبت رسیده، حفظ کنند و از سویی دیگر رئیس سرن با پاپ دیدار محرمانه ای داشته که در آن درباره منشاء جهان هستی و فعالیتها برای یافتن بوزون هیگز سخن گفته است.

 

محبوس کردن ضد ماده در بطری

 

دانشمندان در برخورد دهنده بزرگ هادرون سال گذشته نیز توانسته بودند ضد ماده را به دام بیاندازند اما تنها برای کسری از ثانیه، اما اکنون موفق شده اند ضد ماده هیدروژن را به مدت 16 دقیقه، یعنی پنج هزار برابر بیشتر از مدت زمان پیشین به دام انداخته و حفظ کنند.

 

محققان در گزارش خود توضیح داده اند که چگونه طی یک آزمایش به نام "آلفا" بطری مغناطیسی خلق کرده اند که توانسته است ضد اتم را با فاصله از دیواره های بطری معلق نگاه داشته و ضد هیدروژن را در خود ذخیره کند. پروفسور "ماکوتو فوجیوارا" از محققان سرن که در این آزمایش حضور داشته است، می گوید: ما توانستیم ضد ماده را برای حدودا هزار ثانیه حفظ کنیم، این مدت زمان می تواند در تحقیقات ضد ماده تحول بزرگی ایجاد کند.

 

ضد ماده در کتاب "فرشته ها و شیاطین" دن براون نقش مهمی به عهده دارند زیرا در این داستان انجمنی سری یک بطری حاوی این ماده را از سرن می رباید تا بتواند از قدرت مخرب آن علیه انسانها استفاده کند. تنها نیم گرم از ضد ماده می تواند قدرت تخریبی 20 برابر انفجار هیروشیما به وجود بیاورد اما دانشمندان سرن باور دارند تا رسیدن به این نقطه از دانش چندین میلیارد سال فاصله وجود دارد.

 

ضد ماده یکی از اسرار آمیزترین رازهای جهان هستی است زیرا در انفجار بزرگ، ماده و ضد ماده باید به اندازه ای مشابه خلق می شدند، اما از آنجایی که ضد ماده و ماده یکدیگر را به نابودی می کشانند، اکنون نباید چیزی به جز نور خالص در جهان باقی می ماند.

 

با این همه اکنون به نظر می رسد تنها ضد ماده از دید پنهان شده است در حالی که ماده بر جای خود باقی است و به این شکل نیمه گمشده جهان هستی همچنان در دید انسان ناشناخته باقی مانده است. از این رو دانشمندان تلاش کردند تا دریابند آیا ضد هیدروژن تحت فرمان قوانین معمول فیزیک ماده قرار می گیرد یا نه، اما پیش از آن باید می توانستند این ضد ماده را برای مدتی کافی از نابود شدن توسط ماده نجات می دادند.

 

بر اساس گزارش نیچر، به این شکل دانشمندان توانستند در پروژه آلفا به واسطه ترکیب ضد پروتون و پوزیترون در اتاقک خلاء اتمهای ضد هیدروژن را خلق کنند. تمامی این فرایند در یک بطری مغناطیسی رخ داده است که با استفاده از ویژگی های مغناطیسی ضد اتمها توانست ضد هیدروژن را حفظ کند. پس از به دام افتادن ضد ماده در این بطری، محققان توانستند ضد اتمها را با خاموش کردن میدان مغناطیسی و فراهم آوردن زمینه برای نابودی آنها توسط ماده، ردیابی کنند زیرا در این فرایند پرتوهای نوری به وجود آمد.

 

ملاقات سرن با رهبر کاتولیکهای جهان

 

از سویی دیگر "رالف هیور" مدیر کل سرن، سازمانی که هدایت برخورد دهنده بزرگ هادرون را به عهده دارد، با پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیکهای جهان ملاقاتی محرمانه داشت تا در این ملاقات با وی درباره تلاشهایی که برای یافتن ذرات بوزون هیگز که به دلیل فرار بودن و ناشناخته بودن به "ذرات خدا" شهرت دارند، گفتگو کند.

 

برخورد دهنده بزرگ هادرون در تلاش است تا با انجام آزمایشهایی منشاء جهان هستی را بیابند، از این رو این برخورد دهنده زیر زمینی قصد دارد با شبیه سازی انفجار بزرگ نشانه هایی از این پدیده را به دست بیاورند، تلاشهایی که تا کنون چندان موفقیت آمیز نبوده اند.

 

دانشمندان در تلاشند با استفاده از این دستگاه بزرگ به بنیادی ترین ذرات سازنده جهان هستی دست پیدا کنند، که یکی از این ذرات بوزون هیگز است ذراتی که عامل جرم در جهان هستی شناخته می شود.

 

در جلسه رئیس سرن با پاپ، برخی از حاضران اعلام کردند این آزمایشها می توانند خطرناک باشند و حتی این آزمایشها را عامل اصلی زمین لرزه های نیوزیلند و ژاپن اعلام کردند، اما "هیور" می گوید سرن کاری را به جز آنچه جهان برای میلیاردها سال مشغول به انجام آن بوده را انجام نداده است.

 

بر اساس گزارش تلگراف، هیور در نشست خود با پاپ اعلام کرد برای همکاری با همه رهبران مذهبی جهان و فلاسفه بسیار مشتاق بوده تا بتواند تصور درست تری از آنچه پیش از جهان هستی وجود داشته را به دست بیاورد. وی در نهایت نشست خود با پاپ را بسیار رضایت بخش اعلام کرد.موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
موفقيت محققان دانشگاه تبريز در جداسازي و تكثير سلول هاي بنيادي

با تلاش يازده ماهه دانشجويان و اساتيد دانشکده علوم طبيعي دانشگاه تبريز، جداسازي سلول‌هاي بنيادي مزانشيمال موشي و بومي سازي تکنولوژي آن با موفقيت صورت گرفت.

دکتر سيدمحمدامين موسوي، مسوول تيم تحقيقاتي در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه آذربايجان شرقي با اعلام اين مطلب در تبيين کليت اين طرح با اشاره به تقسيم بندي سلوهاي بنيادي به دو نوع کلي جنيني و بالغ، افزود: تفاوت اين دو نوع سلول در اين است که سلول هاي جنيني توانايي تمايز به همه سلول هاي بدن را دارند اما سلول هاي بالغ بنيادي قابليت تبديل و تقسيم به بخش محدودي از سلول هاي مشابه را دارند.

او افزود: هر سلول تمايز يافته عمري دارد که بعد از طي آن مدت، از بين رفته و به اين ترتيب تقسيم و تمايز سلول هاي بنيادي در بدن شروع مي شود و اين امر ترميم سلول دچار نقص را در پي دارد.

عضو هيات علمي دانشگاه تبريز با اشاره به اهميت اين طرح، به جايگاه علمي کشورمان در بين 10 کشور برتر جهان در فناوري سلول هاي بنيادي اشاره کرد و گفت: با توجه به اين که جداسازي، کشت و نگهداري سلول هاي بنيادي، تمهيدات خاصي را مي طلبد که لازمه آن ترکيب علوم زيستي و تکنولوژي است؛ از اين رو کشورهاي کمي در اين حوزه، صاحب فن هستند که کشور ما از آن جمله است.

موسوي با اشاره به ظرفيت هاي علمي و دانشگاهي استان در مطالعه و تحقيق فن آوري‌هاي نوين تصريح کرد: اهميت اين موضوع به حدي است که پژوهشگاه رويان وابسته به جهاد دانشگاهي، مرکزي براي جمع آوري سلول‌هاي بند ناف نوزاد در اختيار دارد که در آن سلول بنيادي هر فرد به طور مجزا در بدو تولد، جمع آوري مي شود تا در آسيب هاي احتمالي 50 سال آتي فرد، مورد استفاده قرار گيرد.

به گفته موسوي، اين اقدام هم اکنون با درخواست خانواده ‌ها و در قبال اخذ هزينه شارژ سالانه صورت مي گيرد.

وي در ادامه در توضيح هدف طرح جداسازي سلول هاي بنيادي در دانشکده علوم طبيعي دانشگاه تبريز گفت: هدف، جداسازي گونه اي سلولي به نام سلول مزانشيمال موشي در ابعاد تحقيقاتي بود که در راستاي آن مطالعاتي بر روي خاصيت، توانايي و مسير هاي مختلف درگير در رشد و تمايز اين سلول ها صورت گرفت.

اين محقق با بيان اين که سلول هاي مزانشيمال موشي قابليت تمايز به چهار رده سلولي ماهيچه، استخوان، چربي و غضروف را دارا هستند، گفت: در آزمايش هاي خود، پس از جداسازي سلول هاي بنيادي مزانشيمال از مغز استخوان موش به امكان کشت ممتد آن ها دست پيدا کرديم.

مسوول اين تيم تحقيقاتي در توضيح مراحل و جزئيات مختلف طرح گفت: ابتدا سلول هاي مورد نظر از مغز استخوان موش استخراج شد. سپس سلول ها در بازه زماني يک تا دو ماه مورد کشت ممتد قرار گرفت. در تمام اين مراحل بايد ضمن حفظ شاخص ها و خواص مهم، شرايطي فراهم کرد که سلول مورد کشت از هرگونه آلودگي در امان باشد.

موسوي با بيان اين که در حال حاضر اين سلول ها جهت انجام فعاليت هاي مطالعاتي و تحقيقاتي مهيا است؛ گفت: در اين راستا و در اولين گام، هم اکنون دانشجويان دکتري علوم پزشکي، جهت انجام مطالعات تحقيقاتي و آزمايشگاهي اين سلول ها اعلام آمادگي کرده اند.

عضو هيات علمي دانشگاه تبريز با اشاره به برنامه هاي آتي همراستا با اين طرح گفت: قصد داريم در فازهاي بعدي، سطح بالاي اين تکنولوژي را در بعد درماني و انساني به انجام برسانيم که آغاز پروژه مشترک با گروه فيزيولوژي دانشکده علوم طبيعي استفاده از همين سلول ها در ترميم غضروف هاي موش از آن جمله است.

موسوي تصريح کرد: در اين پروژه با آسيب زدن به غضروف موش ها در محيط جراحي و تزريق سلول بنيادي، توانايي ترميم سلول مورد ارزيابي قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به افق کاربرد انساني اين طرح گفت: هم اکنون يکي از ايده هاي ما اين است که از اين روش در درمان بيماري آرتروز يا شکستگي هاي استخوان استفاده کنيم و در کنار آن فناوري جداسازي و کشت ممتد انواع سلول هاي بنيادي انسان را نيز در استان به توفيق الهي نهادينه و بومي کنيم.

استاد دانشگاه تبريز افزود: البته تحقق اين امر در بعد جهاني تا حدودي به اثبات رسيده و عملي شده اما پرداخت به آن، اهميت بالاي طرح را در کشور نشان مي دهد.

موسوي با بيان اين که کار مطالعاتي و عملياتي اين طرح يازده ماه طول کشيده است، تيم طرح جداسازي سلولهاي بنيادي را متشکل از دو گروه دانشجويي و اساتيد خواند و گفت: تيم دانشجويي گروه از ميان دانشجويان کارشناسي و کارشناسي ارشد گروه زيست شناسي دانشکده علوم طبيعي تشکيل شد و در قسمت اساتيد نيز سعي کرديم با دوري از کار عملي، بيشتر نقش هدايت کننده داشته باشيم.

او افزود: علاوه بر اين، گروه، تعامل مطلوبي با پژوهشکده بيوتکنولوژي رويانا وابسته به بسيج دانشجويي داشت که از اين راه امکان تامين مالي طرح نيز فراهم مي شد.

موسوي در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا در مورد علت تاخير در ورود فناوري سلول‌هاي بنيادي به کارکرد انساني گفت: در اين مورد اقداماتي صورت گرفته است که مداواي برخي بيماران ضايعه نخاعي در ايران و جهان از آن جمله است اما کاربردي کردن طرح در حد انساني، تحقيقات دقيقي را مي طلبد و شناخت محققان کشور در اين مورد هنوز کامل نيست.

او افزود: اين طرح، جزو خطوط اوليه تحقيقات بوده و دانش جهاني آن نوپا است و هنوز به مرحله اطمينان لازم جهت کارکرد انساني نرسيده است.

موسوي تصريح کرد: ممکن است در استفاده از اين روش درماني، رشد سلول به صورت غير قابل کنترل انجام ضود و به جاي ترميم آسيب، خود به عضو آسيب ديده ديگري تبديل شود از اين رو شناسايي و انسداد مسيرهايي که منجربه بروز رفتار کنترل نشده از طرف سلول بنيادي مي شوند لازم و ضروري است.

عضو هيات علمي دانشگاه تبريز در پايان از حضور و مشارکت تيم دانشجويي شامل حسيني، هوشيار، آرياپور، مقترن، سيدگوگاني و قنبروند و همچنين کوثري - مسئول پژوهشکده دانشجويي-، دکتر محمدعلي حسين پورفيضي - رئيس پارک علم و فن آوري استان، دکتر شيخ زاده - مديرگروه علوم جانوري-، دکتر رستمي - معاون پژوهشي دانشگاه تبريز - و دکتر اسدي از دانشگاه علوم پزشکي تبريز قدرداني كرد.موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
آب گوجه‌فرنگي التهابات ناشي از اضافه وزن را کاهش مي‌دهد

نتايج يك پژوهش دانشگاهي حاكيست: آب گوجه فرنگي در کاهش التهابات ناشي از بافتهاي چربي و اضافه وزن مؤثر است.

مهسا قوي‌پور، دانش آموخته کارشناسي ارشد رشته علوم بهداشتي در تغذيه دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران در حاشيه جلسه دفاع پايان نامه خود در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران گفت: آب گوجه فرنگي غني ترين منبع ليکوپن بوده و از آنجايي که اين ماده قوي ترين آنتي اکسيدان در بين کاروتنوئيدها است با مکانيزم آنتي اکسيداني خود قادر خواهد بود التهاب را کاهش دهد.

وي افزود: بدين منظور اين مطالعه در قالب پايان نامه دانش آموختگي و به راهنمايي دکتر محمود جلالي براي بررسي اثر مصرف آب گوجه فرنگي بر روي غلظتهاي سرمي فاکتورهاي التهابي طراحي شد.

قوي پور افزود: با توجه به اين که با افزايش روند چاقي، سطوح چربي بدن نيز افزايش مي‌يابد و اين خود با افزايش سطوح فراسنجهاي التهابي همراه است، آب گوجه فرنگي به عنوان غني ترين منبع ليکوپن مي‌تواند در کاهش التهاب در افراد داراي اضافه وزن موثر باشد.

گفتني است، ليکوپن يک کاروتنوئيد است و اين مواد به دليل آب گريز بودن در بافت چربي تجمع پيدا مي کنند و روي مسيرهاي توليد سيتوکين‌ها تاثير مي‌گذارند.

اين مطالعه کارآزمايي باليني بر روي 118 دانشجوي دختر خوابگاه هاي دانشگاه علوم پزشکي تهران که دچار اضافه وزن و يا چاقي بودند، انجام شد و اين تعداد به دو گروه 59 نفري تحت مداخله و کنترل تقسيم شدند.

بررسي داده ها بيانگر اين مطلب بود که در گروه تحت مداخله که دريافت کننده آب گوجه فرنگي بودند بعد از بيست روز مداخله غلظتهاي سرمي فاکتورهاي التهابي کاهش پيدا کرد.

منبع:خبرگزاري دانشجويان ايران - تهرانموضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
توليد نور از «تقريبا هيچ»!

گروهي از فيزيكدانان دانشگاه فناوري چالمرز در سوئد موفق شده‌اند چيزي را كه تاكنون تنها در حد فرضيه بود اثبات كرده و فوتون‌هاي مرئي را از ذرات مجازي توليد كنند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين محققان در مقاله‌اي كه در مجله آركسيو منتشر شده به توضيح اين مطلب پرداخته‌اند كه چگونه از يك مدار خاص موسوم به «دستگاه ابررساناي تداخل كوانتومي (اسكوئيد)» براي تنظيم مقداري از طول سيم در حدود پنج درصد سرعت نور براي توليد حرقه‌هاي مرئي نور از «هيچ» در خلا استفاده كرده‌اند.

تصور فيزيكدانان در دنياي فيزيك بر اين است كه ذرات مجازي در يك خلاء كوانتومي وجود دارند.

اين پژوهش نشان مي‌دهد كه اثر كاسيمير تنها يك فرضيه نيست. اين اثر نام خود را از هنريك كاسيمير، فيزيكدان هلندي گرفته كه در اواخر دهه 1940 با همراهي درك پولدرفرست به طرح ايده وجود يك نيرو در خلا پرداختند كه در صورت اجرا در ميان دو صفحه يا دو آينه در خلا، به توليد فوتون منجر مي‌شود.

بر اساس اين نظريه، ذرات مجازي در هر نوع خلا به وجود آمده و بر اساس يك اصل دائمي محو مي‌شود. اين كار در امواج نيز به همين شكل انجام مي‌شود. بر اساس اثر كاسيمير، اگر دو آينه بسيار كوچك در فاصله بسيار نزديك - فاصله‌اي كوچكتر از طول برخي از موج‌هاي مجازي - قرار بگيرند، به دليل افزايش تعداد ذرات خارج از فضاي بين آينه‌ها از تعداد ذرات داخل اين فاصله، يك نيرو شكل خواهد گرفت. از اين رو آينه‌ها به سوي هم كشيده مي‌شوند. در حالت تئوري، اين نيرو مي‌تواند براي توليد فوتون مورد استفاده قرار بگيرد.

بعدها، محققان اين مساله را مطرح كردند كه در صورتي كه يك آينه با سرعت بسيار بالايي به جلو و عقب رانده شود مي‌توان تاثيري مشابه را با استفاده از تنها يك آينه بدست آورد. تيم چالمرز از اين ايده براي آزمايش‌هاي خود استفاده كرده‌اند.

حركت سريع آينه براي جداسازي جفت‌هاي ذرات مجازي استفاده شده كه سپس انرژي مورد نياز براي انتقال ذرات مجازي را به فوتون‌هاي واقعي ارائه مي‌كند. اين چيزي بود كه در اسكوئيد اتفاق افتاد و دانشمندان توانستند فوتون‌هاي توليد شده را مشاهده كنند.

چنين پژوهشي با اينكه بسيار راضي‌كننده است اما هيچ كاركرد عملي را حداقل در اين زمان پيشنهاد نمي‌كند، با اين وجود مطمئنا مي‌توان از اين پژوهش در پروژه‌هاي ديگر مانند جمع‌آوري انرژي از خلا موجود در فضا براي رانش فضاپيماها در كهكشان استفاده كرد.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در سه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |

گروهی از دانشمندان آمریکایی روشی را یافتند که با کمک آن می توان به پیلهای فتوولتائیک در مقیاس نانویی دست یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان لابراتوار ملی "بروک هوون" در آمریکا به نوع جدیدی از جفت شدگی ذرات ساخته شده از نقاط کوانتومی کلوئیدی و ذرات فولرنی در مقیاس نانویی دست یافتند که قادر است نور را به روشی کنترل شده به برق تبدیل کند.

به گفته این محققان در آینده می توان از این روش برای ساخت پیلهای فتوولتائیک در مقیاس نانویی استفاده کرد.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1390 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
ابداع خودروی برگ مانندی كه CO۲ را جذب و اكسیژن پس می‌دهد

دانشمند‌ان موفق به ابداع یك خودرو برگ مانند شده‌اند كه دی اكسید كربن جذب می‌كند و از اگزوز آن اكسیژن خارج می‌شود.

مهندسان شركت صنایع خودروسازی شانگهای در چین با الهام از توانایی فتوسنتز در گیاهان نوعی خودرو جدید طراحی كرده‌اند كه می‌تواند دی اكسید كربن دریافت كرده و اكسیژن تولید كند.

این خودرو كه خودروی مفهومی Yez نام دارد اخیرا در نمایشگاه Expo ۲۰۱۰ در شانكهای چین به نمایش گذاشته شده است.

جزئیات فنی خودروی «یی ــ زی» كه دارای سقفی سبز رنگ به شكل برگ است، اعلام نشده است.

«ما زنگ كان»، طراح این خودرو دوباره طرح ابداعی خود می‌گوید: «یی ــ زی» از طریق سقف، انرژی خورشید را جذب كرده و در حضور آب و دی اكسید كربن آن را به جریان برق مبدل می‌كند.

پسماند این فرایند شبیه به فرایند فتوسنتز اكسیژن است

منبع:ایسناموضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در دوشنبه سوم خرداد 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
دنیای رنگارنگ نانو

شکل گیری نانو ذرات طلا از جمله آزمايش‌های ساده و تکرارپذير مقياس نانو است. اين فرآيند را می‌توان با چشم ديد زيرا تحولات آن همراه با تغییر رنگ است. برای توليد نانو ذرات طلا در اين آزمايش، از يک نمک طلا و آنیون‌های سیترات استفاده می‌شود. آنیون‌های سیترات به صورت لایه‌ای بر روی نانو ذرات جذب گرديده و سبب می‌شوند که نانو ذرات به یکديگر نچسبند. در این آزمايش، می‌توان وجود سوسپانسیون کلوییدی طلا را به وسیله‌ی بازتابش نور لیزر اثبات کرد. باید توجه داشت که اگر لایه‌ی آنیونی، از آنیون های کوچکتری تشکیل شده باشد، نانو ذرات به یکدیگر نزدیک شده و رنگ جديدی از نانوذرات طلا ديده می‌شود.

مواد و تجهيزات مورد نیاز

مواد

1-محلول 1 مولار هیدروژن تتراکلرو اوریت  

روش تهيه: 1/0 گرم از HAuCl4  ر ا در 500 میلی لیتر آب مقطر حل کنید. اگر این محلول در يک بطری قهوه‌ای رنگ نگه‌داری شود، می توان از قبل آنرا آماده کرد.

2-تری سدیم سیترات 1 درصد  

روش تهيه: 5/0 گرم Na3C6H5O7.2H2O ( سدیم سیترات دو آبه) را در 50 میلی لیتر آب مقطر حل کنید.

3-محلول 1 مولار کلريد سديم

روش تهيه: 5/0 گرم NaCl (نمک طعام) را در 10 میلی لیتر آب مقطر حل کنید.

·توجه: با محلول‌های تهيه شده می‌توان اين آزمايش را 25 بار تکرار کرد.

تجهيزات

1-ارلن ماير 50 ميلی‌ليتری

2-همزن مغناطيسی 1 سانتی‌متری

3-گرم‌کن همزن دار (Heater Stirrer)

4-2 لوله آزمايش

5-نشانگر ليزری

6-قطره چکان

 

شرح آزمايش

 1 . 20 میلی لیتر از محلول 1 میلی مولار  HAuCl4 را در ارلن مایر بریزید. ارلن را روی گرم‌کن همزن دار قرار داده و یک همزن مغناطيسی داخل آن بیندازید و اجازه دهید محلول بجوش آيد.

2 . 2 میلی لیتر از محلول تری سدیم سیترات را به محلول جوشان اضافه کنید. محلول کلوئيدی طلا با کاهش یون‌های طلا (III) اندک اندک تشکيل می‌شود. محلول اوليه به رنگ زرد کم رنگ ديده می‌شود. اين محلول به تدريج به رنگ آبی، بنفش و قرمز تيره درمی‌آيد. رنگ قرمز تیره نقطه پايان آزمايش را نشان می‌دهد

3 . يکی از راه‌های شناسايي يک سوسپانسیون کلوییدی، بازتابش پرتو ليزر توسط ذرات معلق درون سوسپانسیون است

 نشانگر لیزری، نور پلاریزه ( قطبی شده) منتشر می‌کند و می‌توان آن را در جهتی قرار داد که به نظر برسد، پرتو نور تابيده شده در عبور از محلول محو می‌گردد. پرتو نور لیزری که در یک جهت قابل مشاهده است ، در جهت عمود بر مسیر اول کاملا نامریی می شود.

4. دو لوله آزمایش بردارید و هر دو را از محلول قرمز رنگ پايانی پر کنید. به یکی از لوله‌ها 5 تا 10 قطره محلول کلرید سدیم اضافه کنید. تغییر رنگی که مشاهده می‌کنيد به دلیل نزدیک شدن نانوذرات طلا به یکدیگر (و بزرگ شدن اندازه ذرات) است.  موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در پنجشنبه سی ام اردیبهشت 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
پیل سوختی
سری پیل سوختی جهت تولید انرژی با راندمان بهینه ، نیازمند تجهیزات جانبی بنام سیستم پیل سوختی است که شرایط بهینه عملکرد برای پیل سوختی ، شامل خلوص سوخت ، مقدار هوا و سوخت ورودی به سری پیل سوختی ، رطوبت گازها و مدیریت آب ، کنترل دما و نهایتا فشار گازها در سیستم و سری پیل سوختی را کنترل نمایند. یک سیستم پیل سوختی را می‌توان به سه قسمت عمده شامل بخش سوخت رسانی (مبدل سوخت و سیستم ذخیره هیدروژن) ، بخش تولید انرژی شامل سری پیل سوختی و سیستم کنترل رطوبت ، فشار ، دما و دبی گازها و نهایتا بخش تبدیل انرژی که مربوط به فصل مشترک بین پیل سوختی و مصرف کننده برق جهت تبدیل جریان و ولتاژ برق به ولتاژ و جریان مناسب می‌باشد، تقسیم نمود.


متناسب با نوع پیل سوختی و کاربرد آن ، این سیستمها ساده و یا پیچیده می‌باشند، به عنوان نمونه در پیلهای سوختی نیروگاهی ، بخش مبدل سوخت که سوختهای فسیلی ، بیومس و یا ... را تبدیل به هیدروژن خالص می‌نماید، بخش پیچیده و اصلی سیستم سوخت رسانی را تشکیل می‌دهد. در مصارف خودرویی سیستم سوخت رسانی بنا به نوع زیر ساخت سوخت موجود می‌تواند دو شکل زیر را به خود بگیرد:


 1. تولید هیدروژن در خودرو با استفاده از مبدل سوخت
 2. تولید هیدروژن در خارج از خودرو و ذخیره هیدروژن در خودرو

  در صورتی که هیدروژن در جایگاه سوخت گیری تولید شود، سیستم ذخیره سوخت خودرو می‌تواند روشهای مختلفی از قبیل ذخیره هیدروژن در مخازن تحت فشار ، بکار گیری نانوتیوبها ، بکارگیری جاذبهای هیدرید فلزی ، بکارگیری هیدریدهای شیمیایی و ... را شامل شود. در صورت تولید هیدروژن در خودرو ، مبدل سوخت (بالاخص مبدل بنزین و متانول) قابل نصب بر روی خودرو بخش اصلی و پیچیده سیستم سوخت در خودرو را شامل می‌گردد.

بخش سوخت رسانی

بخش سوخت رسانی در مولدهای نیرو گاهی پیل سوختی خود از قسمت های مختلفی از جمله راکتور مبدل سوخت، سیستم هوادهی، کمپرسور، مخازن تحت فشار و ... تشکیل شده است. راکتور مبدل سوخت که جزء اصلی در بخش سوخت رسانی نیرو گاهی می باشد، سوخت های هیدرو کربنی موجود را به گاز غنی از هیدروژن که خوراک پیل سوختی است تبدیل می کند. مبدل سوخت در سیستم پیل سوختی خودروها، سیستم را کمی پیچیده می کند اما دارای این مزیت است که از سوخت هایی استفاده می کند که در زیر ساخت ها و شبکه های توزیع فعلی وجود دارند. همانگونه که اشاره شد، هنگامی که سوخت هیدروژن خالص در خارج از خودرو تولید و در خودروها بار گیری شود، سیستم پیل سوختی بسیار ساده تر خواهد گردید.

مبدل سوخت

دانسیته کم انرژی هیدروژن در حالت گاز، کاربرد هیدروژن را به عنوان حامل انرژی با مشکل روبرو می سازد. بدین معنی که نسبت به سوختهای مایع همچون بنزین یا متانول از انرژی کمی به ازای هر واحد حجم برخوردار است. بنابراین بارگیری هیدروژن گازی (تحت فشار متوسط و پایین) به مقداری که برد حرکتی قابل قبولی را برای خودروی پیل سوختی تأمین نماید، کاری مشکل به نظر می‌رسد. هیدروژن مایع از دانسیته انرژی خوبی برخوردار است (حدود 120.7 کیلو ژ ول به ازاء هر کیلوگرم) اما باید در دمای بسیار پایین ( 253 درجه سانتیگراد زیر صفر ) و فشارهای بالا ذخیره شود که این مسئله ، ذخیره سازی و حمل و نقل آن را مشکل می‌سازد.

سوختهای متداول همچون گاز طبیعی ، پروپان و بنزین و سوختهایی مانند متانول و اتانول ، همگی در ساختار مولکولی خود هیدروژن دارند. با بکارگیری مبدل نصب شده بر روی خودرو (onboard) یا مبدلهایی که در محلهای سوخت گیری نصب می‌شوند، می‌توان هیدروژن موجود در این سوختها را جدا کرده و به عنوان سوخت در پیل سوختی مورد استفاده قرار داد. بدین ترتیب مشکل ذخیره سازی هیدروژن و توزیع آن تقریبا بطور کامل رفع می‌شود. کار مبدل سوخت فراهم آوردن هیدروژن مورد نیاز پیل سوختی با استفاده از سوختهایی است که در دسترس بوده و حمل و نقل آن آسان می‌باشد. مبدلهای سوخت باید توانایی انجام این کار را با حداقل آلودگی و بالاترین راندمان داشته باشند. عملکرد مبدلهای سوخت به زبان ساده عبارت است از اینکه یک سوخت سرشار از هیدروژن را به هیدروژن و محصولات فرعی دیگر تبدیل نماید.

یکی از مشکلات مهم در زمینه ساخت مبدلها اندازه و وزن مبدل می‌باشد. برای ارتقاء سطح بازده ، لازم است وزن و حجم مبدلها به ازای هر واحد انرژی الکتریکی حاصل از سیستم تا حد ممکن کاهش یابد. به همین ترتیب ، هزینه ساخت مبدلها نیز باید پایین نگاه داشته شود تا گران بودن این فناوری مانع از تولید انبوه خودرو نشود. دومین مشکل مهم در این زمینه میزان خلوص هیدروژن تولید شده از مبدلها است. آلاینده‌هایی همچون مونوکسید کربن (و در بعضی از انواع سوخت ، سولفیدها) از محصولات فرعی فرآیند تبدیل هستند. در این میان ، مقدار زیاد مونوکسید کربن می‌تواند موجب سمی شدن کاتالیست پیل سوختی شود. از این رو لازم است قبل از ورود سوخت به درون پیل سوختی ، مونوکسید کربن آن حذف شود. اگر چه انواع مختلفی از مبدلهای سوخت وجود دارند که اغلب از ترکیب فناوریهای مختلف حاصل گردیده‌اند، اما انواع اصلی مبدلهایی که در زمینه متداول هستند عبارتند از:


 1. مبدلهای با سیستم بخار (Steam Reformer)
 2. مبدلهای اکسیداسیون جزئی (Partial Oxidation Reformer)
 3. مبدلهای اتو ترمال (Auto thermal Reformer)

اصول اولیه عملکرد هر یک از این فناوریها و فرآیندهای شیمیایی مربوط به آنها بطور مجزا به قرار ذیل می‌باشد:


 

مبدل با سیستم بخار

فرآیند تبدیل به کمک بخار یک فرآیند دو مرحله‌ای به صورت زیر است: در واکنش اول از اکسیژن موجود در بخار آب داغ (معمولا بیش از 500 درجه سانتیگراد) برای جدا سازی کربن از هیدروژن و تولید مولکولهای هیدروژن و اکسیدهای کربن استفاده می‌شود. همزمان با این واکنش (بسته به دمای بخار) ، در واکنش دوم مونوکسید کربن به دی اکسید کربن تبدیل شده و بدین ترتیب هیدروژن بیشتری آزاد می‌شود. مرحله تصفیه گاز خروجی از مبدل سیستم بخار بسیار اهمیت دارد، چرا که معمولا گاز خروجی از مبدلها خالص و عاری از مواد زائد نبوده و نمی‌توان آن را مستقیما به عنوان سوخت به درون پیل سوختی فرستاد.

این ناخالصیها عبارتند از: مونوکسید کربن و دی اکسید کربن ناشی از واکنشهای درون مبدل ، باقیمانده سوخت (مانند متانول یا بنزین) ، اکسیدهای نیتروژن ، اکسیدهای سولفور ، و ترکیبات آلی فرار که همه این ناخالصیها در حقیقت از سوخت اولیه ناشی می‌شوند. از این رو ضروری است که جدا سازی این ناخالصیها از گاز خروجی نهایی مبدل ، صورت پذیرد. بویژه در مورد جدا سازی مونوکسید کربن که سطح استاندارد برای پیلهای سوختی که در دمای پایین کار می‌کنند، کمتر از 10 ppm در نظر گرفته شده است تا بدین ترتیب از سمی شدن کاتالیست موجود در پیل سوختی بخصوص پیل سوختی پلیمری جلوگیری به عمل آید.

یک پیل سوختی جهت تولید انرژی با بازدهی بهینه ، نیاز به تغذیه مداوم سوخت و اکسید کننده ، خروج آب تولیدی از واکنش الکتروشیمیایی درون پیل ، مرطوب نگهداری غشاء توسط مرطوب نگه داشتن گازهای ورودی ، کنترل درجه حرارت و فشار دارد. تجهیزات و امکانات جانبی که این شرایط بهینه را برای پیل سوختی فراهم می‌آورند، سیستم پیل سوختی نام دارند. یک سیستم پیل سوختی را بطور کلی می‌توان به اجزای اصلی زیر تقسیم کرد:


 1. سیستم سوخت رسان که شامل مبدل سوخت و یا سیستم ذخیره هیدروژن می‌باشد.
 2. سیستم تأمین هوا یا اکسید کننده که اکسیژن مورد نیاز پیل سوختی را فراهم می آورد.
 3. سیستم مدیریت آب و حرارت که شامل سیستم مرطوب کننده گازهای ورودی ، سیستم خنک کننده ، سیستم و یا شیرهای کنترل فشار و نماگرها است.
 4. الکترونیک – قدرت (Power Electronic) که مربوط به فصل مشترک بین پیل سوختی و مصرف کننده برق جهت تبدیل جریان و ولتاژ برق به ولتاژ و جریان مناسب می باشد.
 5. سیستم کنترل الکترونیکی که کنترل دما ، فشار ، برق خروجی از پیل ، شارژ باتریهای ذخیره ، هماهنگی بین سیستم سوخت رسان و پیل سوختی و بخش Power Electronic را بر عهده دارد.

  هر یک از این سیستمها می‌توانند بر عملکرد یکدیگر و بر سری پیل سوختی تأثیر متقابل داشته باشند. همچنین متناسب با نوع پیل سوختی و کاربرد آن ، این سیستمها می‌توانند متفاوت باشند که در اینجا بطور مشروح به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت


موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
حسگر الكتروشيميايي با كمك نانولوله هاي كربني ساخته شد
حسگر الكتروشيميايي با كمك نانولوله هاي كربني ساخته شد
شيمي دانان ايراني، الكترود كربن شيشه‌اي اصلاح شده‌اي را با نانولوله كربني عامل دار شده ساخته‌اند كه مي‌تواند سيستامين موجود در نمونه‌هاي بيولوژيكي را به طريق الكتروشيميايي اندازه‌گيري كند.
نانو،استفاده از فناوري نانو، افق‌هاي جديدي را براي استفاده از نانوذرات و نانولوله‌هاي كربني در شيمي تجزيه و تشخيص برخي از تركيبات شيميايي و بيولوژيكي گشوده است.
يكي از كاربردهاي جذاب نانوذرات و نانولوله‌هاي كربني، تسهيل واكنش‌هاي انتقال الكترون است. به همين دليل به عنوان يك واسطه‌گر در ساخت حسگرها و زيست حسگرها استفاده مي‌شود كه سينتيك واكنش‌هاي الكتروشيميايي كند را طي فرايندي به نام الكتروكاتاليز، تسريع كرده و راهي براي اندازه‌گيري الكتروشيميايي آنها فراهم مي‌نمايد.
"فرشته چكين" دانشجوي دكتري شيمي تجزيه، گفت: "از آنجايي كه برخي از اسيدهاي آمينه تركيبات گوگرددار هستند، اكسايش الكتروشيميايي آنها در سطح الكترودهاي معمولي بسيار كند است، از اين رو نمي‌توان آنها را در سطح الكترودهاي معمولي به روش الكتروشيميايي تبيين و اندازه‌گيري نمود.
وي افزود: بنابراين براي تسريع فرايند الكترودي آنها، از واسطه‌گرهاي مختلف استفاده و الكترودهاي اصلاح شده شيميايي ساخته مي‌شود. به اين منظور، ساخت الكترود كربن شيشه‌اي اصلاح شده با نانولوله كربني عامل‌دار شده براي اندازه‌گيري الكتروشيميايي سيستامين مد نظر قرار گرفت.
اين دانشجوي دكتراي شيمي تجزيه خاطر نشان كرد: "تحقيق انجام شده يك پژوهش بنيادي است كه مي‌تواند به عنوان حسگر الكتروشيميايي براي اندازه‌گيري سيستامين در نمونه‌هاي بيولوژيكي در آزمايشگاه‌هاي باليني و مراكز پژوهشي استفاده گردد".
اين پژوهش در مجله Journal of Electroanalytical Chemistry (جلد633، صفحات192-187، سال2009) منتشر شده است.

منبع : ايرنا


موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در پنجشنبه شانزدهم اردیبهشت 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
تانتاليوم
جام جم آنلاين :هيچ تلفن همراه و پخش‌کننده Mp3 و رايانه‌اي در جهان، بدون "تانتاليوم" کار نمي‌کند. اين عنصر شيميايي کمياب از ترکيبي معدني، از جمله درجمهوري دموكراتيك کنگو به‌دست مي‌آيد؛ جايي که سهم معدنچيان از ثروت ميليوني آن، چيزي جز كشته شدن و مورد تجاوز قرار گرفتن، نيست.

موضوع مطلب : گوناگون از شیمی
نوشته شده در چهارشنبه یکم اردیبهشت 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
کوچکترین میکرولیزر جهان ابداع شد

 

کوچکترین میکرولیزر جهان ابداع شد

فیزیکدانان نسلی جدید از لیزرها را ابداع کرده اند که توانسته است پا را از مرزهای واقعیت فراتر بگذارد. این لیزر کوچکترین لیزر الکتریکی جهان است و روزی می تواند فناوری تراشه های الکترونیکی را متحول سازد

 

 موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
نمک زدایی آب با استفاده از انرژی خورشیدی، مصرف انرژی را کاهش می دهد
نمک زدایی آب با استفاده از انرژی خورشیدی، مصرف انرژی را کاهش می دهد

این طرح نمک زدایی می تواند در روز ۳۰ هزار متر مکعب آب شیرین تولید کند. انرژی این طرح با فناوری فتوولتاتیک تامین می شود....موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
چرا گدازه‌های آتشفشانی باعث صاعقه می‌شوند؟
چرا گدازه‌های آتشفشانی باعث صاعقه می‌شوند؟

توده ذرات ریز، به طور معمول در کنار هم خنثی هستند. اما به محض برخورد صاعقه،‌ با جریان یافتن بار الکتریکی درون ابر ذرات، این ذرات باردار شده و باعث تخلیه الکتریکی می‌شوندموضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
آخرین نوشته ها
Theme Design By : Parsism