پارسیسم

خانه‌هاي ما به مناطق سمي و خطرناک تبديل شده‌اند
با به کارگيري بيش از 000/80 ماده مختلف شيميايي در ساخت محصولات عرضه شده به بازار، ما شاهد حضور اين مواد در بدن‌ها، غذاها، خاک، هوا و آب مصرفي خود هستيم. اين مواد که عموماً داراي عمر بالا، پايداري زياد و غيرقابل تجزيه مي‌باشند، تأثيرات مختلفي را بر سيستم ايمني بدن، سلامت رواني، دستگاه‌هاي توليدمثل و يادگيري ما و به ويژه کودکان مي‌گذراند؛ هرچند اکثر اين آثار، هيچ گاه مورد مطالعه و بررسي قرار نمي‌گيرند. نويسنده با يادآوري عرضه سالانه صدها ماده جديد شيميايي به بازار با استفاده از روش‌هاي بيوتکنولوژي، مهندسي ژنتيک و مواد پليمري، خاطرنشان مي‌کند که با حضور اين مواد سمي و خطرناک در همه جاي دنيا، ديگر نمي‌توان حتي از خانه‌هايمان به عنوان بهشتي امن ياد کرد.موضوع مطلب : شیمی مواد غذایی
نوشته شده در دوشنبه سی ام فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
کوچکترین میکرولیزر جهان ابداع شد

 

کوچکترین میکرولیزر جهان ابداع شد

فیزیکدانان نسلی جدید از لیزرها را ابداع کرده اند که توانسته است پا را از مرزهای واقعیت فراتر بگذارد. این لیزر کوچکترین لیزر الکتریکی جهان است و روزی می تواند فناوری تراشه های الکترونیکی را متحول سازد

 

 موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
نمک زدایی آب با استفاده از انرژی خورشیدی، مصرف انرژی را کاهش می دهد
نمک زدایی آب با استفاده از انرژی خورشیدی، مصرف انرژی را کاهش می دهد

این طرح نمک زدایی می تواند در روز ۳۰ هزار متر مکعب آب شیرین تولید کند. انرژی این طرح با فناوری فتوولتاتیک تامین می شود....موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
فرانسه از راه رفتن مردم انرژی تولید می‌کند
فرانسه از راه رفتن مردم انرژی تولید می‌کند.

شهروندان شهر تولوز در فرانسه در راستای یک پروژه صرفه جویی در مصرف انرژی بر روی پیاده روهایی راه می روند که برق تولید می کنند.

 

 

 موضوع مطلب :
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
چرا گدازه‌های آتشفشانی باعث صاعقه می‌شوند؟
چرا گدازه‌های آتشفشانی باعث صاعقه می‌شوند؟

توده ذرات ریز، به طور معمول در کنار هم خنثی هستند. اما به محض برخورد صاعقه،‌ با جریان یافتن بار الکتریکی درون ابر ذرات، این ذرات باردار شده و باعث تخلیه الکتریکی می‌شوندموضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
تحول جدید در ترانزیستورهای گرافنی

دانشمندان به تازگی موفق به ایجاد تحول جدید در ترانزیستورهای گرافنی شده‌اند. 

حركت سریع الكترون‌ها در گرافن به این دلیل است كه آنها شبیه ذرات نسبیتی بدون جرم، عمل می‌كنند. این خاصیت و دیگر خواص مكانیكی و فیزیكی غیرمعمول، بدین معنی است كه می‌توان این ماده‌ی شگفت‌انگیز را در الكترونیك جایگزین سیلیكون كرد و برای ساخت ترانزیستور‌هایی سریع‌تر از ترانزیستور‌های امروزی، استفاده كرد.موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
روشی جدید برای تجزیه گازهاي گلخانه‌
شيمي‌دان‌ها موفق به كشف روش جديدي شده‌اند كه به كمك آن مي‌توان انواع خاصي از  را گازهاي گلخانه‌ ييش از رسيدن به اتمسفر، تجزيه كرد.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين روش شيمي‌دانان عنصر فلوئور موجود در تركيبات كربني را مورد هدف قرار داده‌اند.

رخي از مهمترين گازهاي گلخانه‌يي دست ساز انسان در عين حال در زمره دسته‌اي از مواد شيميايي هستند كه بسيار به سختي نابود مي‌شوند و نيز مقاومترين موادي هستند كه وارد محيط زيست مي‌شوند.

دانشمندان در گزارشي كه در مجله ساينس منتشر شده اعلام كردند كه توانسته‌اند به روش خاصي اين گازها را وادار به واكنش شيميايي كرده و آن‌ها را به تركيباتي بي‌خطر و مطبوع تبديل كنند.

اين يافته راه را به سوي كشف شيوه‌اي نوين براي از ببين بردن و معدوم كردن چنين گازهاي زيان آوري هموار خواهد كرد.

با روش جديد، مولكول هيدروفلوئوروكربن به تركيبي تبديل مي‌شود كه ديگر گاز گلخانه‌يي نيست. اين تحقيقات از سوي دانشمندان دانشگاه برانديز در ماساچوست انجام گرفته است


موضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
نرم افزارهای شیمی
برای دریافت و دانلود انواع نرم افزارهای شیمی به آدرس زیر مراجعه کنید:

مجله شیمیدانموضوع مطلب : انیمیشن های شیمی الی
نوشته شده در یکشنبه پانزدهم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
پیشرفت در علم و فناوری كوانتومی با مطالعه نانوالماس

گروهی از دانشمندان دانشگاه هاروارد با تولید افزاره‌های نانوسیم الماسی، توانستند گام دیگری در جهت كاربردی ساختن علوم و فنون كوانتومی بردارند.

این نانوسیم‌های الماسی می‌توانند فوتون‌ها گسیل‌شده از مركز رنگی را هدایت و جهت‌دهی كنند.

این یافته می‌تواند منجر به كلاس جدیدی از افزاره‌های نانوساختاری الماسی كه برای مخابرات و محاسبات كوانتومی مناسب هستند، شود و نیز باعث پیشرفت در زمینه‌های گوناگونی از حسگرهای زیست‌شناختی و شیمیایی گرفته تا تصویربرداری علمی شود.

محققان همچنین متوجه شدند كه عملكرد یك چشمه فوتون منفرد، كه بر گسیل نور از نقص موجود در بلور الماس (مركز رنگی مربوط به جای ‌خالی نیتروژن (NV)) استوار است، می‌تواند با نانوساختاری كردن الماس و ایجاد نقص در داخل نانوسیم الماسی بهبود یابد.

یك مركز رنگ با گسیل و جذب فوتون‌ها می‌تواند "ایجاد ارتباط " كند.

جریان فوتون‌های گسیل شده از یك مركز رنگ می‌تواند وسیله‌ای برای انتقال اطلاعات و كنترل، گیراندازی و ذخیره‌سازی فوتون‌ها شود كه یك امر اساسی در هر وسیله مخابراتی و محاسباتی است. با این‌حال، جمع‌آوری مؤثر فوتون‌ها بسیار مشكل است، زیرا مراكز رنگ به طور عمیق در داخل الماس قرار گرفته‌اند.

ماركو لونگار، مدیراین گروه تحقیقاتی، توضیح می‌دهد كه بسیار مشكل خواهد بود اگر شما بخواهید مواجه مستقیم با مركز رنگ داشته باشید و آنرا در كاربردهای واقعی استفاده كنید.

چیزی كه هنوز پیدا نشده بود، واسطی (interface) بوده است كه بتواند تماس بین دنیای نانوی مركز رنگ و دنیای ماكروی مربوط به تارها و عدسی‌های نوری را ایجاد كند.

افزاره نانوسیمی الماسی با مهیاكردن یك واسط طبیعی و كارآمد برای پروب مركز رنگ منفرد، و درخشان‌تر كردن و بالابردن حساسیت آن، راه‌حل این مشكل را ارائه می‌كند.

خواص نوری افزایش یافته كه از این كار نتیجه می‌شود باعث افزایش ده برابری در جمع‌آوری فوتون‌ها نسبت به افزاره‌های معمولی الماسی می‌شود.

این افزاره نانوسیمی می‌تواند كانالی برای فوتون‌ها گسیل‌شده و وسیله‌ای برای جهت‌دهی آسان آنها باشد.

این افزاره جدید می‌تواند چشمه پایدار و درخشانی از فوتون‌های منفرد در دمای اتاق ایجاد كند و كاربرد اساسی در محاسبات ایمن و سریع داشته باشد.

به علاوه، این نانوسیم الماسی برای غلبه بر موانعی طراحی شده‌است كه در سایر سیستم‌های پیشرفته- مانند مولكول‌های رنگ‌دانه‌ای فلورسانت، نقاط كوانتومی و نانولوله‌های كربنی- چالش ایجاد می‌كنند؛ همچنانكه این افزاره می‌تواند به سادگی تولید شود و با انواع مختلفی از ساختارهای نانومكانیكی مجتمع شود.

این محققان نتایج خود را در مجله‌ی Nature Nanotechnology منتشر كرده‌اند.

منبع:خبرگزارى فارسموضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در یکشنبه پانزدهم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
تولید نانوسیم‌های نمکی ابررسانا در ابعاد کوچک‌تر از ۱ نانومتر

دانشمندان کوچک‌ترین ابررسانای جهان را از ورقه‌های ۴ جفت-مولکولی و در ابعاد کوچک‌تر از یک نانومتر تولید کردند. با این کشف، نظریه صدساله امکان‌ناپذیری ابررسانایی در ریزمقیاس ابطال شد.

از زمان کشف ابررسانایی در سال ۱۹۱۱ / ۱۲۹۰، این اثر را پدیده‌ای بزرگ‌مقیاس در نظر گرفته‌اند؛ یعنی مجموعه بزرگی از اتم‌ها می‌توانند جریان الکتریکی را بدون اتلاف منتقل کنند و در مقیاس‌های ریز، چنین پدیده‌ای امکان‌پذیر نیست؛ اما مطالعات جدید صورت گرفته از سوی دانشمندان دانشگاه اوهایو نشان می‌دهد که نانو سیم‌های ابررسانا می‌توانند به یک احتمال بسیار زیاد برای انرژی‌رسانی به ابزارهای ریز الکترونیکی استفاده شوند.

سا وای لا، فیزیکدان دانشگاه اوهایو گفت:« دانشمندان معتقدند ایجاد پیوستگی‌ها در مقیاس نانو با استفاده از رساناهای فلزی تقریبا غیرممکن است، زیرا با کوچک‌تر شدن اندازه سیم، مقاومت نیز افزایش خواهد یافت. این سیم‌های نانو آن‌قدر داغ می‌شوند که ممکن است ذوب یا منفجر شوند.»

لا و همکارانش برای عبور از این مشکل باید ملکول‌هایی از نمک آلی معروف به (BETS)۲-GaCl۴ تولید و آن را بر روی سطحی از نقره قرار می‌دادند. آن‌ها همچنین باید ملکول‌ها را تا دمای ۲۶۳- درجه سانتی‌گراد (۱۰ کلوین بالای صفر مطلق) خنک می‌کردند.

اما دانشمندان امیدوارند بتوانند از مواد دیگری استفاده کنند که قادر به تشکیل سیم‌های ابررسانای نانو در دمای گرم‌تر باشد.

این ابررسانا بسیار ریزتر از سر یک سوزن است که اندازه‌ای معادل یک هزار نانومتر دارد و بیشتر حول و حوش ابعاد مولکول دی.ان.ای است که حدود ۲ نانومتر پهنا دارد.

این مطالعه نشان داد که نمک‌های آلی می‌توانند بر زیرلایه‌های فلزی چون نقره رشد کنند. مدارهای الکترونیکی به‌کار رفته در ابزارهای مختلف، از لباس‌ها تا حسگرهای قابل نصب بر روی قلب یا مغز، بسیار کوچک‌تر و انعطاف‌پذیرتر از قبل شده‌اند. ظهور آینده سیم‌های ابررسانا‌ ریز تنها باید توسعه ابزارهای الکترونیکی در مقیاس نانو را سرعت بخشند

منبع:خبر آنلاینموضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در یکشنبه پانزدهم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
توسعه كاتاليزور نانو ساختار دو فلزي با کاربرد مؤثر در پيل‌هاي سوختي
توسعه كاتاليزور نانو ساختار دو فلزي با کاربرد مؤثر در پيل‌هاي سوختيمحققين رشته مواد از دانشگاه واشنگتن شهر سنت‌لوئيس تكنيكي را براي كاتاليزور پيل‌سوختي دو فلزي توسعه داده‌اند. اين كاتاليزور محکم، کارآمد و 2 تا 5 برابر بيشتر از كاتاليزورهاي تجاري موجود مؤثر بوده و همچنين براي کاربردهاي غير از پيل سوختي نيز باارزش است.پژوهشگران اين دانشگاه، با همكاري آزمايشگاه ملي بروک‌هاون (Brookhaven)، به توسعه اين كاتاليزور پرداخته‌اند. كاتاليزور مذكور شامل هسته‌اي از جنس پالاديوم است كه شاخه‌ها يا بازوهايي درخت مانند از جنس پلاتين، روي آن تثبيت شده‌اند. به گونه‌اي كه در نهايت اين نانوساختار شامل هسته‌اي 9 نانومتري از جنس پالاديوم و شاخه‌هاي پلاتيني 7 نانومتري مي‌باشد. سپس محققين كاتاليزور را با استفاده از ويتامين C (L-ascorbic acid) در محلول آبي سنتز نموداند.
طبق گفته محققين، اين نانوساختار در دماي اتاق و در طي فرآيند واكنش كاهش اكسيژن، نسبت به جديدترين تکنولوژي كاتاليزور پلاتين تجاري 5/2 برابر مؤثرتر است (بر اسا جرم پلاتين) و همچنين 5 برابر از كاتاليزورهاي تجاري معمولي مؤثرتر مي‌باشد. همچنين در دماي 60 درجه سانتي‌گراد (دماي عملياتي اغلب پيل‌هاي سوختي)، عملكرد نانوساختارها تقريباً به ميزان تعيين شده توسط وزارت انرژي آمريكا مي‌رسد.
زيا (Xia)، استاد مهندسي بيوپزشكي دانشگاه واشنگتن و مدير تيم تحقيقاتي دانشگاه واشنگتن و آزمايشگاه ملي بروکهاون گفت: «دو راه جهت مؤثر نمودن کاتاليزور وجود دارد. يکي از آن‌ها کنترل اندازه کاتاليزور و کوچک نمودن آن است که موجب افزايش سطح ويژه آن بر روي ماده پايه مي‌شود، و ديگري تغيير آرايش اتم‌ها بر روي سطح مي‌باشد. ما هر دو کار را انجام داده‌ايم. اتم‌هاي سطحي مي‌توانند آرايش چهاروجهي يا شش‌وجهي داشته باشند که ما شبکه شش‌وجهي را انتخاب نموده‌ايم زيرا اين آرايش جهت واکنش کاهش اکسيژن دو برابر بهتر از آرايش چهاروجهي است.
همچنين وي افزود: «امروزه، روش رشد دادن هسته‌ها درون محلول، تکنيک مناسبي براي منترل دقيق شکل و ترکيب نانوساختارهاي فلزي به‌شمار مي‌رود. زماني که ماده‌اي به اين کوچکي داشته باشيم، اتم‌ها تمايل به تجمع دارند و در نتيجه مي‌توانند موجب کاهش سطح ويژه شوند. دليل اصلي کارآمد بودن روش ما، توانايي ثابت نگهداشتن بازوهاي پلاتيني مي‌باشد، به گونه‌اي که اين بازوها به اطراف حرکت نمي‌کنند و به اين طريق به پايداري آن مي‌افزايند. همچنين با آرايش اتم‌ها بر روي هر شاخه، فعاليت آن افزايش يافته است»
زيا و همکاران در حال جستجو براي امکان افزودن ساير فلزهاي ارزشمند مثل طلا به کاتاليزورهاي دوفلزي و در نتيجه تبديل آن به کاتاليزور سه‌فلزي مي‌باشند. طلا قادر است مونوکسيدکربن را، که يک محصول جانبي واکنش کاهش در برخي پيل‌هاي سوختي است، اکسيد نموده و کاتاليزور را در برابر مسموم شدن توسط مونوکسيدکربن مقاوم نمايد.

منبع: کمیته راهبری پیل سوختی ایرانموضوع مطلب : تازه های شیمی
نوشته شده در پنجشنبه پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
مورفین
در سال 1804 م. اولین الکالوئید تریاک – که شناخته شد – مورفین(morphine) نامگذاری کردند که از کلمه مورفئوس (Morpheuse)خدای رویای یونان باستان مشتق شده بود . از سال 1850م. که سرنگهای تزریقی زیر جلدی به بازار آمد ، استفاده از آن گسترش بیشتری پیدا کرد.مورفین از تریاک استخراج میشود و یا مستقیما از ساقه خشخاش بدست می آید و به صورت پودری کریستالی به رنگ قهوه ای روشن و یا سفید می باشد. مورفین به اشکال قرص، کپسول، پودر یا محلول عرضه می شود و از طریق خوراکی، کشیدن از راه مجاری تنفسی و تزریق زیر پوستی و داخل سیاهرگی مورد استفاده قرار می گیرد.شروع مصرف ‹‹ مورفین ›› را متخصصان به ‹‹ ماه عسل ›› تعبیر می کنند. زیرا ‹‹ مورفین ›› تمام احساسها را تغییر می دهد، و به تجربه های ادارکی، خلقی و حسی و اساساً ارتباطات شخص با دنیای خارج، ظاهر دلنشینی می بخشد. این لذت در ابتدا در مورد احساسات داخلی نامشخص، بسیار شدید است.

منبع:aftabموضوع مطلب : شیمی آلی
نوشته شده در پنجشنبه پنجم فروردین 1389 توسط سیما نجفی | لينک ثابت |
آخرین نوشته ها
Theme Design By : Parsism